S.S.S.

Google Apps Eğitim Sürümü nedir?

Eğitim kurumları için ortak bir iletişim ve çalışma platformu olan Google Apps Eğitim ile Google tarafından kurumlara sunulan e-posta, takvim ve drive gibi hizmetlerden faydalanılarak çalışmalarda verimlilik sağlanır.

Yaşar Üniversitesi YDY neden Google Apps Eğitim Sürümü’nü kullanmayı tercih ediyor?

Bu ürün Yaşar Üniversitesi YDY okutmanlarının, en çok tercih edilen bulut tabanlı hizmetlere reklamsız ve YDY uzantılı erişimlerinin olmasına olanak sağlarken üniversite için de düşük maliyetli bir seçenek sunuyor.

Google Apps Eğitim Sürümü hem okutmanlar hem de öğrenciler tarafından kullanılabilir mi?

Evet. SOFL Cloud Google Apps, Google Apps kullanıcı adı ve şifresi olan tüm okutman ve öğrencilerin erişimine açıktır.

Okutmanların hem Google Apps Eğitim hem de Outlook hesapları olabilir mi?

Evet. Mevcut okutmanlar her ikisini de kullanabilir.

Google Apps Eğitim Sürümü’nün belirli bir kullanım alanı var mıdır?

Evet. Google Apps Eğitim, yalnızca materyal ve bilgi paylaşımı amacıyla kullanılabilir. YDY okutmanlarının, üniversite bünyesinde e-posta yoluyla haberleşmek için Outlook (Microsoft Exchange) ürününü kullanmaları tercih edilmektedir. E-posta yoluyla yapılan haberleşmeler için Google Apps kullanılmayacak olup e-postalar için Outlook kullanılır. Ayrıca Google Apps, yalnızca bilgilerin korunması amacıyla faydalanılan bir hizmettir.

Google Apps Eğitim Sürümü’nü kullanmak zorunda mıyım?

SOFL Cloud Google Apps hesabı oluşturmak ve kullanmak kesinlikle zorunludur. 30 Nisan 2015 tarihi itibarıyla eski Drive’lar okutmanların erişimine açık olmayacaktır.

Google Apps Eğitim Sürümü’nü nasıl kullanabilirim?

Kurulum hakkında bilgi almak için: Yaşar University SoFL Cloud – Google Drive 101

Google Apps eğitim, iş ve bireysel çalışmalarınız için kullanabileceğiniz bir üründür! İlham kaynağınız olabilecek farklı kullanım örnekleri için Google Apps’in YouTube sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SOFL Cloud Google Apps hesabımla Google Apps’in tüm hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Hayır. Yaşar Üniversitesi ile Google arasında yapılan anlaşma, yalnızca temel hizmetleri kapsamaktadır: E-posta, Google Plus, Takvim, Kişiler, YouTube, Sohbet, Drive/Dokümanlar ve Google Sites.

Bu hizmetlere ek olarak başka hizmetlerden faydalanmak mümkün olmakla birlikte Yaşar Üniversitesi ile Google arasında yapılan hizmet sözleşmesi bu hizmetleri kapsamamaktadır. Bu ek hizmetlere örnek olarak Blogger, Google Voice, Picasa Web Albümleri, Google Code, ve Google Webmaster Araçları verilebilir. Bu ek hizmetlere ilişkin hüküm ve koşullar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz SOFL Google Apps Kullanıcı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Google Apps hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar SOFL Google hesabı dışında bir hesap oluşturarak faydalanabilirler.

Google hesabı ile Gmail hesabı arasındaki fark nedir?

Google hesabı ile tek bir profilden Gmail de dahil olmak üzere çeşitli Google uygulamaları ve hizmetlerine erişim sağlanabilir. Gmail hesabı ise Google’ın kullanıcılarına sunduğu e-posta adresidir. SOFL Cloud (Google Apps Eğitim) hesabınızı aktive ettiğinizde SOFL Cloud Gmail hesabınıza erişiminiz otomatikman sağlanır.

SOFL Cloud Google Apps Eğitim hesabı ile normal Google hesabı arasındaki fark nedir?

SOFL Cloud (Google Apps Eğitim) hesapları yasar.edu.tr uzantılı olup kullanıcılar hesaplarını reklamsız kullanabilirler. Ancak SoFL Cloud hesapları ile Google tarafından kullanıcılara sunulan tüm uygulama ve hizmetleri kullanmak mümkün değildir.

SOFL uzantılı olmayan Cloud Google hesabım veya Gmail hesabım var. Peki bu durumda ne yapmalıyım?

Hiçbir şey yapmanıza gerek yok! SOFL Cloud (Google Apps Eğitim) hesabınızı oluşturduğunuzda mevcut kişisel Google veya Gmail hesabınız etkilenmeyecektir. SOFL Google Apps hesabınızla Gmail ve diğer Google araçlarını reklamsız bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dilerseniz SOFL Cloud Gmail hesabınız ile diğer e-posta hesaplarınız arasında posta yönlendirebilirsiniz. Ancak SOFL Cloud hesabınızdan başka bir hesabınıza yönlendirme yaparsanız bu hesabınızda yasar.edu.tr uzantısı görülmeyecektir.

Google Apps Eğitim Sürümü’nü kullanmadan önce teknik olarak bilmem gereken bir nokta var mı?

Google araçlarının çoğu, internet bağlantısı ve güncel bir tarayıcısı olan tüm bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılabilir. Ancak araçların bazı özellikleri tüm platformlarda/tarayıcılarda kullanılamayabilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için kullanmak istediğiniz ürünün Yardım sayfasına bakabilirsiniz.

SOFL Cloud Google Apps hesabımın şifresini nasıl değiştirebilirim? SOFL Cloud şifrem Outlook (Microsoft Exchange) şifremle aynı mıdır?

Hayır. Google Apps Eğitim sürümü Google’ın sunduğu web tabanlı bir hizmet olduğu için Google hesabınız için ayrı bir kullanıcı adınız ile şifreniz olacaktır. Şifreniz, e-posta yoluyla bilgi işlem adminleri tarafından tarafınıza gönderilecektir. Şifrenizi almak için Bilgi İşlem birimi ile iletişime geçebilirsiniz. Sisteme ilk girişinizde yeni bir şifre oluşturmanız istenecektir.

SOFL Cloud hesabım için kullandığım şifremin belli bir kullanım süresi var mı?

Hayır, SOFL Cloud Google Apps hesabınızın şifresinin sınırlı bir kullanım süresi olmamakla birlikte güvenlik açısından belli aralıklarla değiştirmeniz önerilir. Outlook (Microsoft Exchange) hesabınızla SOFL Cloud hesabınız ayrı hesaplar olduğu için SOFL Cloud hesabınızın şifresini değiştirmeniz durumunda Outlook hesabınız etkilenmeyecektir.

Mezun olmam veya YDY’deki işimden ayrılmam durumunda SOFL Cloud hesabıma ne olacak?

Yaşar Üniversitesi’nden mezun olmanız veya kurumdaki işinizden ayrılmanız durumunda SOFL Cloud ile Outlook (Microsoft Exchange) hesaplarınızı kullanamazsınız. Çalışan kişiye özel durumlar ve kişinin ayrıldığı dönemde üniversiteyle olan ilişkisine bağlı olarak sonrasında hesabın iptal edilme süresi değişebilir.

Google üzerinden bir takvime, belgeye veya başka bir kaynağa erişimim engelleniyor. Nedeni ne olabilir?

Erişmeye çalıştığınız içeriğe erişim izni olan hesabınızla değil de başka bir Google hesabıyla giriş yaptıysanız söz konusu içerik korunduğu için erişim sağlayamayabilirsiniz.

Google App’e veya web sitesine giriş yaptığınızda Google kullanıcı olarak sizi hatırlayacaktır. Dolayısıyla başka bir Google App hizmetine veya web sitesine erişim sağlamak için tekrar giriş yapmanıza gerek kalmayacaktır. Birden fazla Google hesabınız varsa istediğiniz içeriğe erişim sağlayabilmeniz için doğru hesaptan giriş yaptığınızdan emin olun. Hesap bilgileri ve giriş seçenekleri Google web sayfasının üst kısmında erişimi kolaylaştırmak adına gösterilmektedir.

Ayrıca Google üzerinden aynı anda birden fazla hesaba giriş yapabilirsiniz. Bu özelliğin kurulumu ve kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Destek Sayfası‘nı ziyaret edebilirsiniz.

Google Apps hakkında daha ayrıntılı bilgi ve destek almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Google Apps Eğitim sürümü Google’ın sunduğu web tabanlı bir hizmet olduğu için talep ettiğiniz desteği hizmet sağlayıcılardan alabilirsiniz. Destek almak için Google Destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SOFL Google Apps hesabı açmak istiyorum. Nereden kaydolabilirim?

Yeni hesaplar yalnızca adminler ve ağ yöneticileri tarafından oluşturulmaktadır. SOFL Cloud Google Apps hesabınızı oluşturmak için YDY ağ yöneticimizle iletişime geçebilirsiniz.

SOFL Google Apps hesabım var. Nereden giriş yapabilirim?

Google Apps hesabınızla giriş yapmak için  SOFL Cloud Google Apps sayfasından kullanıcı adınızla şifrenizi girebilirsiniz.